Članovi Upravnog odbora

Upravni odbor Estetičkog društva Srbije rukovodi radom Društva i organizuje ga u periodu između dve Skupštine. Upravni odbor stara se o sprovođenju Statutom određenih ciljeva Društva, o redovnom održavanju konferencija i objavljivanju pratećih zbornika radova, te o materijalno-finansijskom poslovanju Društva.

Prof. dr Iva Draškić Vićanović

Iva Draškić Vićanović (1965) je redovni profesor na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i aktuelna dekanica ovog fakulteta, na kome predaje estetiku na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti. Predaje hermeneutiku likovnih umetnosti na Akademiji umetnosti u Beogradu. Diplomirala (1987), magistrirala (1994) i doktorirala (1999) na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Najznačajnije publikacije: „Estetsko čulo: studija o pojmu ukusa u britanskoj filozofiji 17. i 18. veka“ (2002), „Antička i novovekovna kalokagatija“ (2006), „Non finito: prilog zasnivanju estetike nedovršenog“ (2010), „Zavođenje uma: ogledi iz estetike“ (2019).

Prof. dr Divna Vuksanović

Divna Vuksanović (1965) rođena je u Beogradu. Diplomirala je na Fakultetu dramskih umetnosti, kao i na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Godine 1992. magistrirala je na Fakultetu dramskih umetnosti u oblasti teatrologije, a 1998. godine doktorirala na Filozofskom fakultetu u oblasti savremene filozofije i estetike. Od 1997. godine radi na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Godine 2011. izabrana je za redovnu profesorku Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, na Katedri za teoriju i istoriju, gde predaje na predmetima: Estetika, Savremena estetika, Estetika komunikacija, Estetika medija, Teorija kulture, Filozofija medija, Metodologija naučno-istraživačkog rada i Poetika, na svim nivoima studija. Takođe, na doktorskim studijama Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu predaje na predmetu Komunikologija. Divna Vuksanović je predsednica Udruženja građana za umetnost, kulturu, medije i društvena pitanja „Mladi grašak“ iz Beograda, a bila je i predsednica Estetičkog društva Srbije do 2021. godine. Do sada je objavila preko sto naučnih i stručnih radova, pet naučnih studija u domenu filozofije, a priredila je i desetak naučnih publikacija iz oblasti estetike, filozofije medija i kulture. U oblasti literarnog stvaralaštva, objavila je 13 knjiga (poezija, poetska proza, kratke priče, knjige za decu, romani). Njen angažman u oblasti estetike i filozofije priznat je i od strane Srpske akademije nauka i umetnosti, pa je 2013. godine, s referentnim naučnim radovima, uvrštena u drugi tom Srpske enciklopedije, u izdanju Matice srpske, SANU i Zavoda za udžbenike iz Beograda.

Prof. dr Dušan Pajin

Dušan Pajin (1942.) je redovni profesor u penziji Fakulteta likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Diplomirao filozofiju 1968. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a doktorirao 1978. godine na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Objavio je 16 knjiga i preko 600 radova na srpskom i engleskom jeziku. U periodu od 1980. do 2020. održao je veliki broj predavanja na javnim tribinama i medijima. Od 1978. do 1994. bio urednik za filozofiju i psihologiju u Nolitu. Od 1985. do 1992. bio glavni i odgovorni urednik časopisa „Kulture Istoka“.
Najznačajnije publikacije: Tantrizam i joga (1986.), Otelovljenje i iskupljenje (1994.), Unutrašnja svetlost: filozofija indijske umetnosti (1997.), Filozofija umetnosti Kine i Japana (1998.), Lepo i uzvišeno: filozofija umetnosti i estetika – od renesanse do romantizma (2005.), Zen: učenje, praksa, tradicija, savremeni uticaji (2012.), Za bolji svet: dela velikana kulture u 20. veku (2013.). Joga – duh i telo (2014). Za svečovečansku zajednicu - Dimitrije Mitrinović (1887-1953) (2016).
Kontakt: pajin@afrodita.rcub.bg.ac.rs

Prof. dr Nebojša Grubor

Nebojša Grubor (1971.) je redovni profesor na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na predmetima: estetika, problemi savremene estetike, Hajdegerova filozofija, hermeneutička estetika, istorija estetike. Diplomirao (1997.), magistrirao (2003.) i doktorirao (2007.) filozofiju na Odseku za Filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Najznačajnije publikacije: Hajdegerova filozofija umetnosti. Problem zasnivanja (2005.), Hermeneutička fenomenologija umetnosti (2009.), Lepo, nadahnuće i umetnost podražavanja (2012.), Kant i zasnivanje moderne estetike. O osećaju prosuđivanja forme lepog predmeta (2016), Egzistencija i distanca (2019.).

Prof. dr Una Popović

Una Popović (1984) je vanredni profesor na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Predaje filozofiju umetnosti na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Diplomirala je na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu 2008. godine, a doktorirala na istom odseku 2014. godine. Posebna polja interesovanja: savremena filozofija, istorija filozofije, estetika, filozofija jezika. Naznačajnije publikacije: "Jezik i bivstvovanje: fundamentalna ontologija jezika" (2019), "Istina čulnosti: Baumgarten i problem zasnivanja estetike" (2019).

Prof. dr Dragan Žunić

Dragan Žunić (1952) je redovni profesor Filozofskog fakulteta i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, u penziji. Studije sociologije završio je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Nišu, gde je i doktorirao 1984. Promovisan je 2004. u počasnog doktora (doctor honoris causa) Velikotrnovskog univerziteta „Sv. Ćirilo i Metodije“ (Veliko Trnovo, Bugarska). Od 2001. do 2004. bio je dekan Filozofskog fakulteta u Nišu; od 2001. do 2016. načelnik Odseka za proučavanje naroda, potom Odseka društvenih nauka, u Centru za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Nišu, a od 2003. do 2016. i zamenik upravnika Centra. Od 2016. je koordinator aktivnosti u Ogranku SANU u Nišu. Objavio je osam autorskih knjiga i, u svojstvu priređivača, dvadeset zbornika radova, kao i preko dve stotine naučnih i stručnih radova. Najznačajnije publikacije: Estetički humanizam (1988), Likovi oblika: fragmenti o umetnosti (1991), Svakidašnji ukus: kritika moći sviđanja (1994), Sociologija umetnosti (1995), Nacionalizam i književnost: srpska književnost 1985–1995 (2002), Vesela estetika (2004, 2008), Pričanje smisla: književnost i saznanje (2010),
Kontakt: zunic@ni.ac.rs

Prof. dr Dragan Ćalović

Dragan Ćalović (1976.) je redovni profesor na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, gde predaje Teoriju novih medija i Savremene teorije umetnosti. Kao gostujući profesor, na Filološkom fakultetu u Beogradu predaje Islamsku umetnost, te Teoriju umetnosti i Teoriju forme na Fakultetu za umetnost i dizajn. Osnovne studije završio je na Fakultetu likovnih umetnosti i na Filološkom fakultetu. Magistrirao je Teoriju umetnosti i medija na Interdisciplinarnim studijama pri Univerzitetu umetnosti u Beogradu 2005. godine, a na istoj grupi je i doktorirao 2008. godine. Najznačajnije publikacije: "Uvod u teoriju medija" (2009.), "Uvod u teoriju moderne i postmoderne likovne umetnosti" (2011.), "Politizacija estetskog: socijalistički realizam u Jugoslaviji" (2018.), "Pedeset teza: kritika neautentičnog življenja" (2020.).

dr Marko Novaković

Marko Novaković (1983) je diplomirao na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu 2008. godine, gde je i doktorirao 2016. godine. Posebna područja interesovanja: filozofska estetika, filozofija likovnih umetnosti i muzike, moderna i savremena filozofija, filozofija obrazovanja.
Kontakt: markonovakovic83@yahoo.com

Miloš Miladinov

Miloš Miladinov (1992) je asistent na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Na istom mestu završio je osnovne akademske i master studije filozofije, a u 2017. godini upisuje doktorske studije filozofije. U užu oblast njegovog interesovanja spadaju estetika, filozofija umetnosti, filozofija kulture i savremena filozofija.

Prof. dr Vlatko Ilić

Vlatko Ilić je vanredni profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, na Katedri za teoriju i istoriju, gde predaje na predmetima: Teorija kulture, Estetika, Savremena estetika, Estetika komunikacija, Estetika medija, Filozofija medija, Metodologija naučno-istraživačkog rada i Poetika, na svim nivoima studija. Autor je dve naučne monografije: "Savremeno pozorište: estetsko iskustvo i prestupničke prakse" (Sterijino pozorje, Novi Sad 2018) i "Uvod u novu teoriju pozorišta" (Nolit/Altera, Beograd 2011), i ko-autor monografije "Nova kritička teorija: Filozofija zabave" (EDS, Beograd 2021) sa D. Vuksanović i D. Ćalovićem. Pored naučno-istraživačkog rada, Vlatko Ilić je aktivan i u domenu umetničkog stvaralaštva. Godine 2007, dobija Specijalnu Sterijinu nagradu za režiju predstave "Sam kraj sveta", po tekstu Ž. L. Lagarsa, u produkciji Malog pozorišta „Duško Radović“.

doc. dr Dušan Milenković

Dušan Milenković (1991) je docent na Filozofskom fakultetu u Nišu. Doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu sa temom "Uloga forme u estetici popularne muzike". Diplomirao je na osnovnim studijama filozofije na Filozofskom fakultetu u Nišu (sa završnim radom „Kriza klasične muzike 20. veka i njene filozofske osnove – jedno čitanje Doktora Faustusa Tomasa Mana“), a masterirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (sa master radom „Djuijeva pragmatistička teorija estetskog iskustva). Na Filozofskom fakultetu u Nišu drži predavanja i vežbe iz “Istorije estetike”, “Estetike”, "Estetike i popularne umetnosti" i "Estetike muzike". Sa Estetičkim društvom Srbije sarađuje od 2013. godine. Osnivač Kluba "Prejaka reč" i organizator internacionalne konferencije "Estetika muzike" u okviru Nišville jazz festivala. https://klubprejakarec.com/estetika-muzike

Saša Grbović

Срђан Шаровић

Срђан Петра Шаровић (1972.) је по важећој номенклатури мултимедијални уметник (а како себе доживљава - Јестобразник). Бави се филозофијом уметности (речобразном суштином Јестобразја). Објављује теоријске (наук) радове промишљањем из дела, творачког начела и начина, старатељ Изображења. Студије уметности завршио је на Академији уметности УНС, где је и докторирао 2021. године, са тезом 'Принцип негирања као метод израде уметничког дела: апофатика и негативна светлост'.