O Estetičkom društvu Srbije

Estetičko društvo Srbije je neprofitno i nevladino udruženje građana, posvećeno podsticanju, unapređivanju i koordiniranju rada na svim područjima estetike kao nauke i struke, kao teorije i prakse.

Tokom svog dugogodišnjeg rada, Estetičko društvo Srbije je okupljalo sve naše najznačajnije filozofe estetičare, ali je takođe bilo i prostor za komunikaciju interdisciplinarnog karaktera, te su u radu udruženja učestvovali i mnogobrojni umetnici, teoretičari i kritičari umetnosti i kulture, sociolozi, psiholozi, muzelolozi i drugi. Iako pretežno filozofskog karaktera, delatnost udruženja i danas je otvorena za ova preplitanja promišljanja domena umetnosti, lepote i kulture koja polaze iz različitih perspektiva. Glavni ciljevi Estetičkog društva Srbije su podizanje estetskog ukusa i kulture, širenje estetskog obrazovanja i vaspitanja, podsticanje, razvijanje i širenje umetničkog stvaralaštva, te umetničke i estetske kulture uopšte.

Dosadašnja delatnost udruženja uglavnom je bila orjentisana na organizaciju godišnjih tematskih naučnih skupova od nacionalnog značaja, te na objavljivanje zbornika radova vezanih za te skupove. Pored redovnog godišnjeg skupa EDS, koji se u kontinutitetu ogranizuje svake godine tokom proteklih četiri decenije, Udruženje takođe organizuje i redovne skupove iz oblasti filozofije medija, kao i nedavno pokrenute redovne skupove posvećene mlađim istraživačima. Takođe, udruženje deluje i organizujući različite tribine i druga dešavanja od značaja za estetiku.