Istorijat Estetičkog društva

Estetičko društvo Srbije osnovano je 11. januara 1979. godine, kada je u maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu održana osnivačka skupština.

Zahtev za registraciju udruženja potpisalo je, u skladu sa tadašnjim zakonom, dvadeset od oko pedeset učesnika osnivačke skupštine, i to, između ostalih: Sveta Lukić, Dragan Jeremić, Zoran Gavrilović, Zoran Konstantinović, Milan Ranković, Lazar Trifunović, Mihajlo Vidaković, Sreten Petrović, Dušan Stojanović, Vladeta Jerotić, Mirko Zurovac, Dobroslav Smiljanić, Vlastimir Đaković, Vujadin Jokić, Milan Damnjanović, Milorad Pavić, Nikša Stipčević, Miloš Nemanjić, Prvoslav Ralić i Miroslav Šutić. Tom prilikom izglasan je i statut udruženja, čije se odredbe nisu bitno menjale do danas, osim u slučajevima kada je bilo neophodno uskladiti ovaj dokument sa izmenama relevantnih zakonskih odredbi.

Neposredni povod za osnivanje Estetičkog društva Srbije, i pored nekih ranijih inicijativa, bila je organizacija IX međunarodnog kongresa za estetiku, koji je održan u Dubrovniku od 25. do 31. avgusta 1980. godine. Nesumnjivo veoma značajan za razvoj filozofije na našim prostorima, ovaj kongres okupio je kako vodeće estetičare bivše SFR Jugoslavije, tako i mnoge inostrane učesnike. Kongres je održan pod tematskim naslovom The Problem of Creativity (Problem kreativnosti), a pod istim nazivom objavljena je i zbirka odabranih radova sa kongresa, koju su priredili Milan Damnjanović i Jan Aler. Nakon kongresa objavljene su i tri sveske Akata: Akta IX međunarodnog kongresa za estetiku, I-III tom, Dubrovnik, 1980.

Na osnivačkoj skupštini Estetičkog društva Srbije tako je, povodom kongresa, ispoljena i inicijativa za stvaranjem jedne jugoslovenske asocijacije estetičara, koja je trebalo da bude njegov organizator. U tom duhu Estetičko društvo Srbije učestvuje i na sastanku inicijativnog odbora ovog kongresa, koji je održan već u martu iste te 1978. godine u Institutu za književnost i umetnost u Beogradu: u ime udruženja na sastanku učestvuju njegov novoizabrani predsednik Milan Damnjanović, te članovi Mirko Zurovac, Branislava Milijić, Sreten Petrović i Mihajlo Vidaković, od kojih su u organizacioni odbor kongresa kao predstavnici iz Beograda izabrani Milan Damnjanović, opet kao predsednik tog odbora, te Sreten Petrović i Mirko Zurovac. Sa teritorije Srbije u organizacionom odboru bili su još i Vujadin Jokić iz Prištine, te Milan Kovačević iz Novog Sada, obojica članovi Estetičkog društva Srbije.

Značaj veze osnivanja Estetičkog društva Srbije i organizovanja IX međunarodnog kongresa za estetiku ne sme se prevideti, ali ni previše naglasiti. Činjenica je da je u godinama koje su prethodile ovim događajima u Srbiji, ali i u celokupnoj bivšoj SFRJ među filozofima – estetičarima narasla svest o potrebi za sistematizovanjem već postojećih istraživanja i radova u jednu organizovanu i institucionalizovanu celinu, a upravo iz te potrebe izrasta i incijativa za osnivanjem jednog udruženja posvećenog estetici, kao i volja da se sopstveni rezultati prikažu i na međunarodnoj filozofskoj sceni.

Počevši od osnivanja 1978. godine, udruženje je svoje ciljeve realizovalo gotovo isključivo organizujući redovne godišnje naučne skupove. Ovi skupovi uvek su tematski organizovani, tako da je neki zaseban i važan problem estetike predstavljao okosnicu izlaganih radova i diskusija. Iako su teme ovih skupova uvek bitno obeležene filozofskim pozicijama i interesima, one su takođe brižljivo osmišljavane tako da obezbede prostor i za drugačije sagledavanje tih zadatih problema, odnosno da omoguće interdisciplinarni pristup. Dodatno, izbor tema tokom godina sistemski je vođen tako da se postepeno obezbedi obrađivanje svih ključnih pitanja estetike. U tom smislu posebnu vrednost imaju zbornici radova, koje je Estetičko društvo Srbije objavljivalo nakon skoro svakog od ovih skupova. Skupljeni na jednom mestu, ovi zbornici obezbeđuju bogatu i raznovrsnu građu za naučno-istraživački rad u estetici, kao i za potrebe njene nastave u visokom školstvu. Istovremeno, ovi zbornici pružaju jedinstven uvid kako u razvoj i preplitanje estetike tokom više od trideset godina rada udruženja, tako i u razvoj delovanja pojedinih mislilaca – estetičara.

Posebna vrlina skupova i zbornika Estetičkog društva Srbije je, pored pomenute interdisciplinarnosti, uključivanje istraživača iz cele Srbije u rad udruženja. U radu udruženja redovno učestvuju istraživači iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kosovske Mitrovice i drugih gradova Srbije, a tokom godina ostvarivane su i skromne i povremene veze sa Banja Lukom, Ljubljanom, Podgoricom, Nikšićem i Sarajevom.

Tokom svog rada Estetičko društvo Srbije, pored redovnih skupova i zbornika, učestvovalo je u organizaciji i radu mnogih događaja od društvenog i kulturnog značaja. Zajedno sa SANU udruženje je 1990. godine organizovalo skup pod nazivom Nauka i umetnost danas, sa Institutom za književnost i umetnost 1992. godine skup Andrić u svetlu estetike, a sa Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka skup sa temom Religijsko i likovna umetnost. Pored navedenih skupova, udruženje je kao organizator ili koorganizator učestvovalo u mnogobrojnim dešavanjima posvećenim estetici ili umetnosti, a ukoliko bi se rad udruženja pratio i posredno, preko pojedinačnog delovanja njegovih članova, mogli bismo slobodno zaključiti da je ovo udruženje veoma snažno oblikovalo našu kulturnu scenu.

Predsednik Estetičkog društva Srbije dugi niz godina, praktično do svoje smrti, bio je Milan Damnjanović. Nakon toga, od 1994. do 2001. godine udruženjem predsedava Mirko Zurovac, nakon čega je na njegovom čelu Milan Ranković od 2001. do 2005. godine. Predsedavanje udruženjem nakon Rankovića preuzima Branislava Milijić, a od 2006. godine ponovo Mirko Zurovac. Zurovca na mestu predsednika Estetičkog društva Srbije nasleđuje Divna Vuksanović, sadašnji predsednik udruženja. Od osnivanja udruženja pa do 2001. godine na mestu njegovog sekretara bio je Mihajlo Vidaković, nakon čega tu dužnost preuzima Nebojša Grubor. 2008. godine po odluci izvršnog odbora dužnost sekretara preuzima Una Popović.

2018. godine Estetičko društvo Srbije obeležilo je četrdeset godina od svog osnivanja. Jubilej je obeležen nizom manifestacija, od kojih izdvajamo ciklus predavanja u maloj sali Kolarčeve zadužbine ‘Estetika danas’, naučni skup ‘Perspektive estetike’ održan na Filozofskom fakultetu u Beogradu, temat ‘Estetika danas’ u časopisu Kultura, kao i temat ‘Estetika’ u časopisu Arhe.