Omladinska sekcija

Omladinska sekcija Estetičkog društva Srbije formirana je 2017. godine. Cilj omladinske sekcije jeste obezbeđivanje adekvatnog naučno-istraživačkog prostora bavljenja estetikom za mlađe istraživače, tj. za studente završnih godina osnovnih studija, master i doktorskih studija.

Interes mlađih istraživača i teme koje oni prepoznaju kao značajne daju poseban ton radu Estetičkog društva Srbije. Više određeni savremenim umetničkim praksama, medijskom kulturom, digitalnim tehnologijama i promenama u akademskoj i naučnoj zajednici, mlađi istraživači fokusiraju aktuelne probleme i situiraju ih u recentni kontekst. Osetljiviji za nove tendencije u kulturi, umetnosti i filozofiji, oni ukazuju na perspektive razvoja estetike i njene buduće oblike.

Rad omladinske sekcije usmeren je i na promociju estetike među studentskom populacijom i mlađim istraživačima, sa ciljem da se estetika prepozna kao jedna od najznačajnijih i najproduktivnijih oblasti filozofije danas.

Iako prevashodno usmerena ka filozofiji, ova sekcija je interdisciplinarno orijentisana, te okuplja istraživače sa studija filozofije, književnosti i drugih disciplina. U tom pogledu rad omladinske sekcije prati karakter i usmerenje rada Estetičkog društva Srbije u celini, a namera je da se razmatranjem specifičnih problema iz više istraživačkih perspektiva mladim istraživačima obezbedi kako upoznavanje sa drugim naučnim oblastima, tako i izgradnja fleksibilnijeg promišljanja u domenu njihovih istraživačkih oblasti.

Osnovna delatnost sekcije ogleda se u organizovanju naučnih skupova i tribina posvećenih estetičkim temama i problemima. Od svog zasnivanja, ova sekcija Estetičkog društva Srbije organizovala je tribinu „Estetika i istina“ (2018) i dva naučna skupa sa pratećim zbornicima radova – „Estetsko i političko“ (2019), „Čemu estetika?“ (2020) i “Umetnost i kultura” (2021).

Koordinator omladinske sekcije je Miloš Miladinov, a pored njega radom sekcije rukovode Vladimir Milenković i Dušan Milenković.

Omladinsku sekciju možete kontaktirati na: os.esteticskodrustvosrbije@gmail.com

Kontaktirajte Omladinsku sekciju: