Ovogodišnja interdisciplinarna naučna konferencija u organizaciji Sekcije za filozofiju medija sa temom “Mediji i nauka” održaće se od 16. do 18. septembra 2021. godine u prostorijama Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka (ulica Rige od Fere 4, Beograd).
Cilj ovogodišnjeg skupa “Filozofija medija” je ponovno preispitivanje/sagledavanje/promišljanje/razumevanje složenog odnosa između medija i nauke, a u uslovima savremenih društveno-tehnoloških i vrednosno-ideoloških kretanja.
Pozivno pismo za ovaj skup možete preuzeti ovde.
Ukoliko želite da učestvujete na skupu, obrazac prijave možete preuzeti ovde.
Tokom prethodnih decenija, rezultati istraživanja čiji je fokus bio na rasvetljavanju problemskog pitanja odnosa između medija i nauka, ukazala su na snažnu dinamiku izmene ovog odnosa, njegove percepcije, kako u stručnim krugovima, tako i u javnosti(ma), te njegovog ostvarivanja, krećući se od prihvatanja stava o nepremostivom jazu između naučnog i medijskog delovanja, preko uočavanja potrebe umerenog povezivanja, do prepoznavanja značaja njihovog čvršćeg umrežavanja. Stav o neprimerenosti uspostavljanja saradnje između predstavnika naučne zajednice sa medijskim profesionalcima, pre svega zbog njihove sklonosti ka senzacionalizmu, a koji je dominirao tokom sedamdesetih godina dvadesetog veka, već je s narednom decenijom bio ublažen, da bi u kasnijem periodu praksa medijskog izveštavanja o naučnim kretanjima sve češće bila pozitivno ocenjivana. Usložnjavanje javne sfere, započeto već tokom devedesetih godina, a dodatno intenzivirano početkom novog milenijuma, te sve veći finansijski izazovi sa kojima se profesionalne medijske kuće suočavaju, osnažile su, čini se, burne senzacionalističke tendencije medija, te otvorile prostor sve snažnijoj banalizaciji medijskih sadržaja. Iz pomenutih razloga, smatramo nužnim ponovno preispitivanje nikada kompleksnijeg odnosa između medija i nauke.
Ovaj odnos, budući da u svojoj osnovi višedimenzionalan, ne ostaje samo na nivou promišljanja veze između nauke i medijskog izveštavanja, već jednako zalazi i u domen razumevanja naučne utemeljenosti medijskog rada, naučne zasnovanosti medijskih tvrdnji, te promišljanja naučnih pristupa i metoda analize medijskih sadržaja i uopšte medijskog delovanja.
S tim u vezi, najavljenom temom predstojećeg naučnog skupa “Filozofija medija: mediji i nauka”, postavljene su sledeće tematske celine:
– Značaj povezivanja naučnog rada i medijskog izveštavanja
– Pozicija nauke i naučnih saznanja u medijima
– Uticaj medijskog senzacionalizma na društvenu poziciju nauke
– Odnos naučne i medijske istine
– Odnos naučne zasnovanosti medijskih sadržaja i njihove valorizacije
– Naučna utemeljenost rada medijskih profesionalaca i medijskih ustanova
– Naučni pristup i metode analize medijskih sadržaja
– Akademski integritet i principi etičnosti naučnog rada u uslovima savremenih medijskih kretanja