Dana 03.07.2022. godine preminuo je prof. dr Sreten Petrović, jedan od najznačajnijih naših estetičara i osnivača Estetičkog društva Srbije.

Profesor Petrović bio je redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu. Studije filozofije završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde je i doktorirao sa tezom o Šelingovoj estetici. Predavao je i na Filozofskom fakultetu u Nišu, na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, kao i na Ljubljanskom univerzitetu.

Svoj opsežni stručni rad profesor Petrović usmerio je najpre na filozofiju umetnosti, ali i na etnologiju, kulturologiju, retoriku i studije mitologije, ostavivši značajno zaveštanje u svim tim oblastima. Objavio je izuzetno veliki broj naučnih radova i monografija u zemlji i inostranstvu. Neke od najznačajnijih su: Negativna estetika. Šelingovo mesto u estetici nemačkog idealizma (Niš: Gradina, 1972), Estetika i sociologija (Niš: Gradina, 1975), Retorika.Teorijsko i istorijsko razmatranje (Niš: Gradina, 1975), Metafizika i psihologija slike (Beograd/Niš: Prosveta/Gradina, 1986), Boja i savremeno srpsko slikarstvo (Beograd/Niš: Udruženi izdavači, 1989), Uvod u kulturu Srba (Niš: Prosveta, 1995), Sistem srpske mitologije (Niš: Prosveta, 1999), Srpska mitologija u verovanjima, običajima i ritualu (Beograd: Narodna knjiga, 2004), Dekonstrukcija estetike: Uvod u ontologiju stvaralačkog čina (Banja Luka: Književna zadruga, 2006), Estetika u doba antiumetnosti (Beograd: Dereta, 2016), Estetika i doživljaj: ljubitelju umetnosti i lepote (Beograd: Dereta, 2019).

Profesor Petrović jedan je od osnivača Estetičkog društva Srbije, i njegov dugogodišnji aktivni član. Svojim zalaganjem značajno je doprineo radu društva, kao i njegovom profilisanju u stručnoj javnosti.